Umowa na wyłączność

Dlaczego warto podpisać umowę na wyłączność z biurem nieruchomości?

Coraz więcej osób w Polsce przekonuje się do tej formy pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości. Wyłączność, w dużym skrócie, polega na tym, że klient podpisuje umowę tylko z jedną agencją nieruchomości, która od tej pory angażuje się w proces promocji i sprzedaży jego nieruchomości. Jest to relacja, która wymaga profesjonalizmu i zaufania. Przy spełnieniu powyższych warunków daje wiele korzyści obu stronom. Jakie są zalety podpisania umowy na wyłączność?

1. Zabezpieczenie interesów klienta

Agent, związany umową na wyłączność, wszystkie swoje wysiłki skupia na tym, aby jak najszybciej i najkorzystniej sfinalizować transakcję. Ze względu na swoje doświadczenie w branży, ma w tym zakresie większe możliwości, niż klient. Dokonuje profesjonalnej wyceny nieruchomości, wyboru grupy docelowej, zainteresowanej ofertą oraz ocenia, które kanały komunikacji będą najskuteczniejsze. W ten sposób może opracować skuteczną akcję promocyjną, na którą składają się np. profesjonalna sesja zdjęciowa, homestaging, przygotowanie wirtualnego spaceru i organizacja dni otwartych. Klient może mieć pewność, że agent wykorzysta wszystkie dostępne narzędzia, żeby wzbudzić zainteresowanie ofertą.

2. Brak tzw. inflacji ofert

Zjawisko to ma miejsce wtedy, gdy jedna oferta wystawiana jest kilka razy przez różnych pośredników. Jest to cały czas to samo ogłoszenie, ale może się różnić szczegółami, np. metrażem, numerem piętra, czy ceną. Niespójne informacje wywołują wrażenie chaosu i niepewności wśród potencjalnych kupujących. Powielana, ale różniąca się szczegółami oferta nie wydaje się godna zaufania i jako taka, nie budzi zainteresowania na rynku. Nie bez znaczenia jest fakt, że pośrednik posiadający umowę na wyłączność, może w ogłoszeniu podać jej dokładny adres i realną cenę, co wydatnie zwiększa prawdopodobieństwo efektywnej sprzedaży.

3. Oszczędność czasu i wygoda

W przypadku umowy na wyłączność, klient kontaktuje się tylko z jednym agentem, który obsługuje cały proces sprzedaży. Jest to duża oszczędność czasu i nerwów, ponieważ klient nie musi na nowo podawać kolejnym pośrednikom informacji o nieruchomości, a potem odbierać setek telefonów od potencjalnych zainteresowanych kupnem. Zarządzanie wieloma kontaktami może ostatecznie stać się bardzo męczące i skutkować chaosem informacyjnym. Osoby współpracujące z wieloma agencjami zarzucane są telefonami i mailami i może się zdarzyć, że w powstałym bałaganie umknie im część istotnych informacji.

4. Obsługa prawna

W przypadku umowy na wyłączność, pośrednik zajmuje się całym procesem sprzedaży od A do Z. Oznacza to również pomoc w kwestiach prawnych. Sprzedaż nieruchomości o skomplikowanym statusie prawnym, może przerosnąć osobę nie mającą prawniczej wiedzy. Doświadczony agent zadba o bezpieczeństwo prawne transakcji. Zajmie się ustaleniem stanu prawnego nieruchomości, sprawdzi konieczne przepisy i wymogi prawne, a także zgromadzi potrzebną dokumentację. Klient jest w takiej sytuacji chroniony zdecydowanie bardziej niż gdyby powierzył wrażliwe kwestie prawnicze kilkunastu różnym agencjom. Zaistniały chaos mógłby go wiele kosztować.

Materiał opracowany przez eksperta portalu Gethome.pl

Wyślij znajomemu


Podaj wynik równania: