Mieszkanie na ostatnim piętrze – plusy i minusy
Piękny widok z okna i brak hałasu, czy wyższe ceny ogrzewania i dyskomfort na co dzień? Czy warto kupić mieszkanie na ostatnim piętrze? Lokale na poddaszu mają tylu samo zwolenników co przeciwników. Kto ma rację? Przedstawiamy wady i zalety mieszkania na najwyższej kondygnacji.
Mieszkanie na ostatnim piętrze to specyficzny rodzaj nieruchomości, który w zależności od standardu i stanu technicznego budynku, może być tą najdroższą lub najtrudniejszą w sprzedaży. Zwolennicy najwyższej kondygnacji podkreślają atuty związane z pięknym widokiem i większą prywatnością. Przeciwnicy zwracają uwagę na konieczność wspinania się po schodach. Aby wypracować własne zdanie i ocenić, czy mieszkanie na ostatnim piętrze to nieruchomość dla nas, warto zapoznać się z argumentami obu stron.
Mieszkanie na ostatnim piętrze – zalety
Mieszkańcy ostatnich pięter zwracają uwagę na większą prywatność. Nikt nie zagląda nam w okna z ulicy lub budynku naprzeciwko, a obok drzwi do mieszkania przechodzą jedynie sąsiedzi, którzy zamieszkują tę samą kondygnację. Przekłada się to także na większą ciszę oraz czystość klatki schodowej, która jest po prostu mniej uczęszczana. Mieszkając na ostatnim piętrze, nie słyszymy kroków i innych odgłosów codziennej aktywności z mieszkania powyżej. Nie ma również ryzyka związanego z zalaniem z powodu awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej lub pralki czy zmywarki w lokalu nad nami.
W przypadku nowych inwestycji mieszkanie na najwyższej kondygnacji często uważane jest za najbardziej atrakcyjną nieruchomość. Taki typ lokalu często posiada duży taras, który oferuje mieszkańcom większą przestrzeń i prywatność niż balkony na niższych piętrach. Atutem jest także ładny widok. To, że mieszkanie jest położone wyżej, ma duże znaczenie zwłaszcza w przypadku dużych ośrodków miejskich, które cechują się gęstą zabudową. Widok, który rozpościera się nad dachami i między budynkami, pozwala uniknąć poczucia braku przestrzeni. Do okien wpada także więcej naturalnego światła, dzięki czemu mieszkanie jest jaśniejsze, co może mieć wpływ na dobre samopoczucie mieszkańców w okresie jesienno-zimowym.
Mieszkanie na ostatnim piętrze – wady
To, co opisaliśmy, jako zalety może być także wadą….i odwrotnie! Wszystko zależy od tego, w jakim budynku znajduje się lokal, którym jesteśmy zainteresowani. O ile w przypadku nowoczesnych apartamentowców, mieszkanie na najwyższym piętrze jest zwykle najdroższą i najbardziej pożądaną nieruchomością, tak w przypadku budynków z wielkiej płyty lub starego budownictwa takie położenie sprawia, że lokal jest zwykle tańszy.
Przykładem mogą być niskie bloki lub starsze kamienice, w których nie ma windy. Wdrapanie się do mieszkania na 4 lub 5 piętrze może być dużym wyzwaniem dla osób starszych lub osób, które mają problemy z poruszaniem się, przez co na ten typ nieruchomości nie zdecyduje się każdy kupujący. Zwykle lokal na ostatnim piętrze w budynku bez windy wybierają klienci, dla których jest to zakup pierwszego mieszkania albo młode małżeństwa. Rodzi to pytanie o perspektywiczność takiego lokalu oraz wygodę w przypadku powiększenia rodziny? Gdy zmienią się Twoje potrzeby, taki lokal zawsze można sprzedać i zamienić na mieszkanie w budynku z windą lub na niższym piętrze. Boisz się, że wniesienie wózka lub roweru będzie problemem? Sprawdź, czy w budynku znajduje się wózkownia, miejsce na rowery lub przynależna do mieszkania komórka lokatorska. O ile część rzeczy nie wymaga każdorazowego wniesienia do góry, brak widny może okazać się utrudnieniem w przypadku remontów i konieczności wniesienia cięższych przedmiotów jak meble czy materiały budowlane.
Innym mankamentem ostatniego piętra mogą być wysokie temperatury w miesiącach letnich i większe rachunki za ogrzewanie zimą. Dotyczy to zwłaszcza starszych budynków, w których jest brak izolacji termicznej lub uległa ona degradacji. Dlatego warto sprawdzić, co znajduje się nad mieszkaniem położonym na ostatnim piętrze. Czy jest tam poddasze nieużytkowe? Jak wygląda kwestia docieplenia dachu? W nowych nieruchomościach obowiązują już inne standardy, które obejmują zarówno izolację termiczną ścian i dachu, jak i wykonanie hydroizolacji. Zabezpiecza to mieszkanie m.in. przed konsekwencjami przeciekającego dachu.
Czy warto kupić mieszkanie na ostatnim piętrze ?
To czy warto kupić mieszkanie na ostatnim piętrze, zależy od typu budynku i usytuowania mieszkania oraz indywidualnych preferencji inwestora i jego możliwości finansowych.
Apartamenty na najwyższej kondygnacji często mają większy metraż i przynależny taras, ale są droższe. W przypadku budynków pozbawionych windy, nieruchomości położone na najwyższym piętrze są tańsze. W obu przypadkach mieszkańcy doceniają jednak brak hałasów nad głową i większą prywatność. Zwracają także uwagę na większą czystość klatki schodowej oraz lepiej doświetlone pomieszczenia. Biorąc pod uwagę wyższe temperatury latem, pamiętaj, że zawsze możesz rozważyć instalację klimatyzacji, która pozwoli kontrolować temperaturę w miesiącach letnich i dogrzać mieszkanie zimą. Pamiętaj również, że kilka dodatkowych kroków codziennie na najwyższą kondygnację jest bardzo korzystne dla zdrowia.
Potrzebujesz pomocy w wyborze mieszkania? Skorzystaj z doświadczonego biura nieruchomości i znajdź swoje wymarzone M2!