Co zrobić ze zwierzętami na czas prezentacji mieszkania?
Ostatnio poruszaliśmy temat jak przygotować nieruchomość na sprzedaż. Z artykułu wiesz już, jak ważne jest pierwsze wrażenie, na które wpływa porządek i wrażenie przestrzeni w mieszkaniu. Tym razem poruszamy kwestię zwierząt. Co zrobić ze zwierzętami na czas prezentacji mieszkania oraz jak przygotować jego wnętrze na wizytę potencjalnych nabywców?
Większość ludzi kocha zwierzęta, ale są też osoby, które czują się nieswojo w towarzystwie szczekającego psa lub łaszącego się do nóg kota. Powody mogą być różne – obawa przed ugryzieniem, uczulenie na sierść czy brak zaufania do zachowania zwierzęcia. Jak pokazują statystyki, jedynie co czwarty Polak ma w domu czworonoga. Każdy kupujący może mieć także inne podejście do psów, kotów czy chomików. Przygotowując mieszkanie do prezentacji, nie warto więc ryzykować, że obecność ukochanego czworonoga zakłóci rozmowę lub obniży atrakcyjność nieruchomości w oczach potencjalnego nabywcy. Jakie kroki warto wykonać?
Posprzątaj mieszkanie
Jedną z podstawowych zasad w prezentacji mieszkania jest zadbanie o porządek i depersonalizację wnętrza. Dzięki temu lokal wyda się bardziej przestronny, schludny oraz gotowy na przyjęcie nowych mieszkańców. Dotyczy to zwłaszcza nieruchomości, w których mieszkają zwierzęta. Miseczka z rozsypaną karmą, nieestetyczne legowisko, zanieczyszczona klatka lub warstwy sierści zalegające na dywanie, mogą skutecznie odstraszyć osoby zainteresowane kupnem. Przed prezentacją mieszkania zadbaj więc o jego czystość oraz posprzątaj przedmioty i akcesoria należące do Twojego zwierzaka.
Zadbaj o zapachy
Jednym z czynników wpływających na odbiór danego miejsca są zapachy. Udowodniono, że zapach kawy lub świeżo upieczonego ciasta sprawia, że potencjalny nabywca może łatwiej wyobrazić sobie swoje życie w danym mieszkaniu i po prostu poczuć się jak w domu. Niestety nie dotyczy to zapachów związanych ze zwierzętami. Pamiętaj, że mieszkając na co dzień z czworonogiem, prawdopodobnie nie czujesz jego zapachu, który dla nowej osoby może być bardzo intensywny. Dlatego przed prezentacją zadbaj o dokładne odkurzenie i posprzątanie powierzchni mieszkania oraz pamiętaj o porządnym wywietrzeniu jego wnętrza, tak aby obecność czworonoga nie była, dosłownie, wyczuwalna.
Zadbaj o swobodę rozmowy
Dobrą praktyką jest wyprowadzenie zwierząt z mieszkania na czas prezentacji, tak aby ich obecność nie przeszkadzała w wizycie potencjalnemu nabywcy. Spotkałam się z sytuacją, w której podczas rozmowy na temat mieszkania i ustalania warunków transakcji pies głośno szczekał, uniemożliwiając tym samym spokojną komunikację między stronami. Pamiętaj, że zamieszanie i głośne dźwięki mogą spowodować u kupującego rozdrażnienie i problemy z koncentracją na meritum wizyty.
Nigdy nie wiadomo również, jak zwierzę zachowa się na widok obcych osób wkraczających na jego terytorium. Może to być entuzjastyczne skakanie, nachalne łaszenie się lub odstraszające warczenie. W każdym przypadku zachowanie zwierzęcia ma prawo wzbudzać dyskomfort u osoby, która nie jest do niego przyzwyczajona, a tym samym sprawić, że wizyta skończy się wcześniej, niż powinna.
Pomyśl o opiece nad zwierzętami
Najlepiej więc zorganizować zwierzęciu na ten czas opiekę u zaufanej osoby lub sąsiada albo poprosić któregoś z domowników o wyjście z nim na spacer. Brak kontaktu z obcymi osobami oznacza w końcu także mniej stresu dla samych zwierząt. Stosując opisane wyżej kroki, możesz zadbać o większy komfort potencjalnych nabywców oraz dobre samopoczucie Twojego ukochanego zwierzaka!