Czy warto kupić mieszkanie na parterze ?

administrator 31 July 2024

W ostatnim artykule analizowaliśmy wady i zalety mieszkania na poddaszu. Dzisiaj odwracamy perspektywę i bierzemy na warsztat mieszkanie na parterze. Czy warto kupić mieszkanie położone na najniższej kondygnacji? 

Parter partnerowi nierówny. Brak prywatności czy większe ryzyko włamania to tylko niektóre kwestie, na które zwracają uwagę antagoniści mieszkań na parterze. Rzeczywiście w starszym budownictwie mieszkania na parterze zazwyczaj są zlokalizowane nisko, posiadają niewielkie balkony, a to przekłada się na brak dyskrecji. Z drugiej strony w nowych inwestycjach deweloperskich mieszkania na parterze cieszą się dużą popularnością ze względu na przynależny ogródek. Często deweloperzy na najniższej kondygnacji budują lokale użytkowe, a tym samym mieszkania na parterze są de facto na takiej wysokości jak mieszkania na pierwszym piętrze. 

Zalety mieszkania na parterze

Główną zaletą mieszkań na parterze jest bezpośredni dostęp do terenów zielonych. W przypadku nowych inwestycji lub starszych kameralnych budynków często jest to własny ogrodzony ogródek. Docenią go zwłaszcza osoby, które lubią wypoczywać na świeżym powietrzu i chcą mieć możliwość zasadzenia własnych roślin ozdobnych. 

W budynkach mieszkalnych pozbawionych windy, mieszkania na parterze cenione są bardziej przez osoby starsze lub rodziny, bo w przypadku obu tych grup duże znaczenie ma brak konieczności pokonywania schodów. Młodzi rodzice z pewnością docenią wygodę, jaką zapewnia parter w codziennym przenoszeniu wózka, rowerku czy hulajnogi na wyższe piętra.

Wśród zalet tego typu nieruchomości z pewnością można wymienić większą dostępność i niższą cenę mieszkań. Dotyczy to zwłaszcza mieszkań na parterze w starszym budownictwie. Nowe mieszkania z przynależnymi ogródkami cieszą się większym zainteresowaniem, co idzie w parze z mniejszą dostępnością takich ofert oraz wyższymi cenami lokali. 

Wady mieszkania na parterze

Do głównych wad mieszkania na parterze zalicza się brak prywatności. Przechodnie często patrzą w okna budynków, które mijają, co dotyczy także lokali mieszkalnych. Wymusza to konieczność zasłaniania okien lub balkonów, co z kolei ogranicza dopływ światła. Nieruchomość położona na parterze zwykle ma mniejszy dostęp do światła naturalnego niż ta położona na 5 czy 10 piętrze tego samego budynku.

Mieszkanie zlokalizowane bezpośrednio nad piwnicami lub garażami może generować także wyższe koszty ogrzewania, jeśli budynek nie posiada odpowiedniej izolacji.

Duże wątpliwości wzbudzają także kwestie bezpieczeństwa. Do mieszkania na parterze z oczywistych względów łatwiej się włamać. Rozwiązaniem będzie montaż rolet antywłamaniowych. 

Czy warto kupić mieszkanie na parterze ?

Przed podjęciem decyzji o zakupie lub odrzucenia mieszkania na parterze, warto uwzględnić zarówno korzyści i wady tego rozwiązania oraz nasze osobiste preferencje. Mieszkanie na parterze zapewnia łatwy dostęp, komfort oraz możliwość cieszenia się prywatnym ogrodem, ale może być bardziej narażone na hałas, utratę prywatności i wyższe koszty ogrzewania. Z pewnością jest to dobre rozwiązanie dla osób, które mają ograniczenia fizyczne i chcą uniknąć konieczności korzystania ze schodów oraz osób, które cenią wygodę i łatwy dostęp do mieszkania. Oceniając atrakcyjność takiego lokum, warto także zwrócić uwagę czy jest to mieszkanie na niskim, czy wysokim parterze. Co znajduje się bezpośrednio pod takim mieszkaniem – czy są to lokale użytkowe, parking podziemny czy piwnice. 

Potrzebujesz pomocy w zakupie lub sprzedaży mieszkania? Skorzystaj z usług doświadczonego biura nieruchomości. Zapraszamy do kontaktu!