Jak przekształcić lokal użytkowy w mieszkalny?

administrator 20 March 2023

Jak przekształcić lokal użytkowy w mieszkalny i jakie warunki należy spełnić, aby zmienić sposób użytkowania nieruchomości? Przedstawiamy najważniejsze informacje!

Zmiana sposobu użytkowania lokalu z użytkowego na mieszkalny jest możliwa. Wymaga jednak spełnienia szeregu warunków. Wśród nich znajdują się m.in. przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń oraz ich powierzchni. Zanim przejdziemy do opisu szczegółowych formalności, przybliżmy specyfikację obu typów nieruchomości.

Lokal użytkowy i lokal mieszkalny – czym się różnią ?

Zgodnie z definicją prawa budowlanego za lokal użytkowy uważa się pomieszczenie lub zespół pomieszczeń, wydzielone stałymi przegrodami budowlanymi, niebędące mieszkaniem, pomieszczeniem technicznym albo pomieszczeniem gospodarczym. Lokal mieszkalny definiowany jest jako pokoje i pomieszczenia pomocnicze z osobnym wejście, umożliwiające stały pobyt ludzi i prowadzenie samodzielnego gospodarstwa domowego.

Zmiana sposobu użytkowania lokalu

Jak przekształcić lokal użytkowy w mieszkalny? Pierwszym krokiem jest wizyta w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawie powiatu i złożenie stosownego wniosku. Wniosek o zmianę sposobu użytkowania lokalu może być także złożony elektronicznie za pomocą rządowej aplikacji e-Budownictwo. Do wniosku należy dołączyć odpowiednią dokumentację. Wśród wymaganych dokumentów znajdują się potwierdzenie prawa do lokalu, warunki zabudowy lub zaświadczenie o zgodności planowanego sposobu użytkowania z miejscowym planem zabudowy. Pozostałe dokumenty to:

  • opis i rysunek określający usytuowanie obiektu budowlanego w stosunku do granic nieruchomości i innych obiektów budowlanych istniejących lub budowanych w sąsiedztwie lokalu, z oznaczeniem tej części, w której zamierza się dokonać zmiany sposobu użytkowania;
  • zwięzły opis techniczny, określający rodzaj i charakterystykę obiektu budowlanego oraz jego konstrukcję, wraz z danymi techniczno-użytkowymi.

Jeśli zmiana przeznaczenia lokalu będzie się wiązała z przebudową nieruchomości, należy dodatkowo wystąpić o pozwolenie na budowę. Do tego dochodzą wymogi pożarowe i inne szczegółowe przepisy właściwe dla danej nieruchomości. Precyzyjne informacje uzyskasz w powiatowym nadzorze budowlanym.

Po złożeniu zgłoszenia urząd sprawdza ewentualne braki w dokumentacji i wyznacza termin na ich uzupełnienie. Następnie ma 30 dni na wniesienie sprzeciwu w drodze decyzji. Jeśli tego nie zrobi, uznaje się, że wyraził tzw. milczącą zgodę. Po tym czasie należy wystąpić do urzędu o wydanie przeciwwskazań do przekształcenia sposobu użytkowania i zaświadczenie o samodzielności lokalu.

Oba dokumenty będą potrzebne do wprowadzenia zmiany kartotece lokalu w katastrze. Gdy otrzymasz potwierdzenie zmiany statusu lokal, udaj się do sądu wieczystoksięgowego i złóż wniosek o wpis w księdze wieczystej. Na zmianę sposobu użytkowania masz 2 lata. Po upływie tego terminu niezbędne będzie nowe zgłoszenie i ponowne przejście całej ścieżki.

Ile kosztuje przekształcenie lokalu użytkowego w lokal mieszkalny?

Procedura zmiany sposobu użytkowania lokalu jest bezpłatna. Trzeba jednak liczyć się z kosztami uzyskania wymaganych do niej dokumentów jak na przykład koszt uzyskania zaświadczenie o zgodności planowanego sposobu użytkowania z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego czy koszt wpisu do księgi wieczystej.

W jakich sytuacjach warto przekształcić lokal użytkowy w mieszkalny?

Wszystko zależy od tego, jakie masz plany związane z posiadaną nieruchomością. Jeśli planujesz w niej zamieszkać, jest to właściwy krok. Takie rozwiązanie jest także opłacalne ze względów podatkowych. Podatek od nieruchomości w przypadku mieszkań jest znacznie niższy, co pozwoli Ci zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w skali miesiąca. W przypadku własnej firmy, zastanów się na ile lokal odpowiada Twoim potrzebom i czy to właśnie tutaj chcesz prowadzić działalność. Planujesz wynajem lub sprzedaż nieruchomości? Może okazać się, że na lokal mieszkalny łatwiej będzie znaleźć nabywców. Dużo zależy od lokalizacji i możliwości zagospodarowania wnętrza. Jeżeli nie jesteś pewien, w jaki sposób chcesz użytkować nieruchomość, możesz wystąpić o zgodę na przekształcenie i dać sobie czas do namysłu. Na wykonanie odpowiednich kroków masz 2 lata od wydania zgody. To także wartość dodana w przypadku sprzedaży lokalu, gdzie kupujący nabywa lokal z możliwością zmiany sposobu użytkowania i nie musi wykonywać dodatkowych formalności.

Zastanawiasz się jak przekształcić lokal mieszkalny w użytkowy? Śledź naszego bloga. Już wkrótce o tym napiszemy.