Jak zarządzać domkiem letniskowym pod wynajem, gdy nie ma Cię na miejscu?
W sierpniu pozostajemy w temacie domków letniskowych. Tym razem przyjrzymy się sposobom na sprawne zarządzanie wynajmowaną nieruchomością, gdy na co dzień nie ma Cię na miejscu. Jak przygotować domek letniskowy, aby był gotowy na przyjęcie gości, gdy mieszkasz daleko?
Chcesz wynająć domek letniskowy, ale boisz się, że trudno będzie Ci nim zarządzać na odległość? To dylemat, który dotyczy wielu właścicieli obiektów wakacyjnych. Zazwyczaj znajdują się one w dużej odległości od miejsca ich zamieszkania, dzięki czemu stanowią atrakcyjną bazę wypadową na weekendy lub rodzinne wakacje. W momencie, gdy postanawiasz wynająć nieruchomość turystom, ta odległość może stać się jednak problemem. Czas i pieniądze potrzebne na dojazd w celu przygotowania nieruchomości mogą sprawić, że dodatkowy biznes nie będzie wcale taki intratny. Na szczęście są rozwiązania, które ułatwią Ci przygotowanie domku pod wynajem turystom bez konieczności dojazdu na miejsce. Jak zarządzać taką nieruchomością na odległość i zagwarantować komfort swoim gościom?
Zaufana osoba
Idealnie jeśli masz na miejscu zaufaną osobę, która może „zaopiekować się domem” pod Twoją nieobecność. Jeśli nie znasz nikogo takiego, popytaj wśród lokalnej społeczności. Na pewno na miejscu znajdzie się ktoś, kto będzie chciał mieć dodatkowy dochód. Gdy już znajdziesz opiekuna swojego domku, przygotuj listę zadań, w której dokładnie wskażesz, jak ma przygotować domek na przyjazd gości i na czym polega zakres jego obowiązków. Na początku współpracy, warto doglądać pracy naszego zarządcy, aby mieć pewność, że wszystkie zakamarki zostały dokładnie posprzątane, a dom jest gotowy na przyjęcie gości.
Zadbaj o czystość i stan techniczny
Obiekt noclegowy przyjmujący nowych gości, powinien być zawsze nienagannie czysty. Jeśli nie ma Cię na miejscu, sprzątanie możesz zlecić zewnętrznej firmie lub powierzyć osobie, która opiekuje się domkiem. Jako właściciel powinieneś zapewnić odpowiednią detergentów i sprzętu do sprzątania lub zlecić takie zakupy opiekunowi obiektu i rozliczać się z nim na podstawie paragonu.
Zadbaj także o czystość i estetykę otoczenia. Jeśli Twoja nieruchomość ma ogród, poszukaj osoby, która skosi trawę i podleje kwiaty. Jeśli nieruchomość nie jest podłączona do kanalizacji, znajdź kontakt do firmy, która wywiezie szambo. Dobrze jest także mieć na miejscu osobę, która szybko dokona drobnych napraw, na wypadek, gdyby coś się popsuło (również podczas pobytu gości).
Wietrzenie i temperatura
Oprócz czystości kluczowe znaczenie ma temperatura i jakość powietrza w obiekcie. Jeśli domek znajduje się w lesie i gości turystów raz na jakiś czas może być w nim zimno lub wilgotno. Oba czynniki mogą powodować dyskomfort u Twoich gości. Poproś więc osobę, z którą współpracujesz, aby regularnie wietrzyła obiekt oraz rozgrzała go przed przybyciem gości.
Odpowiednie wyposażenie
Jako właściciel obiektu jesteś odpowiedzialny za jego wyposażenie. O tym, co powinno znajdować się w domku letniskowym, pisaliśmy w poprzednim artykule: Jak wyposażyć domek letniskowy do wynajęcia. Teraz pomyśl o tym, aby Tobie było jak najwygodniej i najłatwiej przygotować go na przybycie nowych gości. Zadbaj więc o odpowiednią ilość kompletów pościeli i ręczników, tak aby można je było łatwo wymienić, gdy jeden turnus następuje po drugim. Domek powinien mieć także zapas papieru toaletowego i mydła.
Na wyposażeniu przyda Ci się pralka, suszarka na pranie oraz deska do prasowania. Być może uda Ci się wygospodarować część gospodarską lub schowek? Możesz w nich przechować potrzebne sprzęty i zapas artykułów higienicznych.
Skrzynka na klucze
W przypadku gdy nie ma Cię na miejscu odbiór i zwrot kluczy znacznie ułatwia skrzynka z kodem. Możesz zamieścić ją obok drzwi wejściowych lub w innym miejscu, o którym poinformujesz gości. W zależności od modelu, na jaki się zdecydujesz, możesz ustalić stały kod lub za każdym razem generować nowy przy pomocy elektronicznego tokena – bezpiecznie i wygodnie! Jeśli wolisz tradycyjne rozwiązania, możesz także ustalić z zarządcą, że przekaże klucze gościom i zapozna ich ze szczegółami funkcjonowania obiektu.
Elektroniczny system rezerwacji
Zarządzanie obiektem na odległość znacznie ułatwia elektroniczny system rezerwacji. Możesz zintegrować go ze swoim kalendarzem, tak aby zawsze mieć kontrolę nad tym, co w danym momencie dzieje się w obiekcie. Ułatwi Ci to także planowanie własnych wakacji, kontrolę wydatków i płatności za media oraz rozliczanie się z zarządcą obiektu.