Mieszkanie w starym czy w nowym budownictwie? Wady i zalety.

administrator 26 January 2023

Zastanawiasz się nad zakupem mieszkania? Jedną z pierwszych decyzji, które musisz podjąć, jest to czy rozglądasz się za lokalem w nowym, czy w starym budownictwie. Oba typy nieruchomości mają swoje wady i zalety, które warto przeanalizować przed podjęciem decyzji o transakcji.

Mieszkanie w kamienicy czy nowoczesny apartament na osiedlu deweloperskim? To częsty dylemat wśród osób, które marzą o własnym lokum. Przedwojenne budynki kuszą przestrzenią, klimatyczną architekturą i lokalizacją, podczas gdy nowe budownictwo zachęca funkcjonalnymi rozwiązaniami i lepszym stanem instalacji. Na jakie mieszkanie warto się zdecydować? Przedstawiamy plusy i minusy obu rozwiązań!

stare czy nowe osiedle

Mieszkanie w starym budownictwie – zalety

Stare budownictwo, kojarzone zwykle z kamienicami lub budynkami wielomieszkaniowymi pochodzącymi z drugiej połowy XX wieku. Z racji wieku zwykle wchodzi w skład zwartej zabudowy miejskiej, przynależnej do centrum miasta. To właśnie kwestia położenia mieszkania jest zwykle jednym z najważniejszych atutów nieruchomości. Bliskość starówki czy centrum miasta pozwala nie tylko załatwić większość spraw bez użycia samochodu, ale także zwiększa potencjał inwestycyjny nieruchomości, którą zawsze łatwo wynajmiesz lub sprzedasz z zyskiem. Na atrakcyjność lokalizacji wpływa także obecność dużych drzew lub parków, których trudno dopatrzyć się na osiedlach deweloperskich. Atutem starszych osiedli są także większe odstępy między poszczególnymi budynkami.

Mieszkania w kamienicach charakteryzują się wysokimi pomieszczeniami. Ich przestrzeń pozwala na zastosowanie podwieszanego sufitu lub budowę antresoli, na której możesz wygospodarować dodatkowe pomieszczenie jak sypialnia lub gabinet. Duże okna zapewniają optymalną ilość światła i potęgują wrażenie przestrzeni. Dodatkową zaletą są grube ściany, które izolują przed hałasem oraz posiadają dużą bezwładność cieplną. W starym budownictwie zazwyczaj są piwnice, które możesz wykorzystać jako miejsce do przechowywania. W nowym nie jest to tak oczywiste.

Mieszkanie w starym budownictwie – wady

Wśród wad starego budownictwa z pewnością można wymienić…wiek nieruchomości. Często elewacja, klatka schodowa, nieszczelne okna czy wewnętrzne instalacje wymagają gruntownego odnowienia. Warto więc dowiedzieć się, czy wspólnota dysponuje funduszem remontowym i na jakie cele chce go przeznaczyć. W przypadku bezczynszowych kamienic, zorganizowanie środków na taki remont może być bardzo problematyczne. Bywa także, że każda ingerencja w strukturę budynku wymaga zgody konserwatora zabytków, przez co potencjalny remont jest utrudniony przez konieczność uzyskania potrzebnych zezwoleń. Nie zawsze możliwa jest także zmiana układu pomieszczeń, jak np. usuwanie ścian w celu otwarcia kuchni na salon lub scalenia toalety z łazienką. `

Warto także zbadać sytuację prawną samego budynku. Może się okazać, że powierzchnie mieszkań różnią się od metrażu opisanego w ogłoszeniu, co po kolejnym pomiarze spowoduje zmianę udziałów kolejnych właścicieli. W starym budownictwie często nie ma również windy, co powoduje utrudnienia dla seniorów, osób niepełnosprawnych lub rodzin z małym dzieckiem. Innym mankamentem jest brak garaży podziemnych, a co za tym idzie mniejsza dostępność miejsc postojowych. Kolejną kwestią jest zazwyczaj niewielka powierzchnia balkonu lub nawet całkowity jego brak.

Mieszkanie w nowym budownictwie – zalety

Decydując się na zakup mieszkania w nowym budownictwie, często możesz wybierać między lokalami z rynku pierwotnego. Mieszkania deweloperskie to nieruchomości, które (dosłownie!) pachną świeżością. Odbierając gotowe mieszkanie, możesz niemal od razu przystąpić do wykończenia i urządzenia lokalu według własnych preferencji. Kupując nowy lokal, który nie wymaga remontu, unikasz skuwania ścian i wywożenia gruzu. Plusem jest także niższy czynsz. Ma to związek z dobrym stanem technicznym budynków i brakiem konieczności przeprowadzania kosztownych remontów.

Mieszkania w nowym budownictwie często wyposażone są w podziemny garaż lub sprzedawane są wraz z miejscem parkingowym na osiedlowym garażu, co eliminuje problemy ze znalezieniem miejsca do parkowania. Wśród udogodnień poza mieszkaniem z pewnością warto wymienić windę. Mieszkania często znajdują się na ogrodzonych osiedlach z placem zabaw. W nowym budownictwie coraz częstszym standardem są balkony, przestronne tarasy, a nawet loggie, na których możesz zaaranżować kącik do wypoczynku i wypicia porannej kawy oraz postawić zielone rośliny. Taka przestrzeń sprawdza się szczególnie latem, pełniąc funkcję otwartego salonu.

zalety i wady mieszkania w nowym budownictwie

Mieszkanie w nowym budownictwie – wady

Mimo niewątpliwych plusów nowego budownictwa, ma ono także swoje wady. Wśród nich znajdują się m.in. wysokie ceny za metr kwadratowy. Wysokie ceny wpływają także na wielkość mieszkań. W nowych inwestycjach zdecydowaną większość stanowią niewielkie metraże, które po prostu łatwiej sprzedać. Inną kwestią jest dłuższy czas oczekiwania na oddanie lokalu w przypadku zakupu od dewelopera. Starsze mieszkania z rynku wtórnego są dostępne od ręki, dzięki czemu możesz dysponować lokalem od razu po zakupie.

Kupując lokal z rynku pierwotnego, warto sprawdzić dewelopera oraz jego poprzednie inwestycje. Szybkie tempo realizacji w celu oddania do użytku sprawia, że czasem już po kilku latach mogą pojawić się problemy z elewacją budynku lub woda deszczowa w garażach podziemnych. Cienkie ściany zmniejszają poczucie prywatności i sprawiają, że w mieszkaniu często słychać odgłosy sąsiadów lub ruchu ulicznego. Nowe osiedla powstają często na obrzeżach miasta, gdzie nie ma infrastruktury użytkowej lub przystanków komunikacji miejskiej, co może utrudniać tzw. codzienną logistykę, zwłaszcza w przypadku rodzin z dziećmi lub osób bez samochodu.

Nawet jeśli osiedle posiada zieloną część wspólną, często ograniczona jest ona tylko do trawnika lub małych sadzonek, co obniża wizualną atrakcyjność otoczenia. Innym mankamentem są niewielkie odległości między budynkami, co powoduje wrażenie braku przestrzeni oraz mniejszą prywatność. W przypadku nowych inwestycji często trudno o zakup komórki lokatorskiej, których jest zazwyczaj mniej niż mieszkań. Większą część podziemi budynku zajmuje parking podziemny, kosztem dodatkowego miejsca do przechowywania.

Podsumowanie

Nowe budownictwo wyróżnia się atrakcyjną architekturą oraz funkcjonalnymi rozwiązaniami, które zwiększają codzienny komfort mieszkańców. Atutem nowych osiedli są windy, duże balkony oraz dostępne dla mieszkańców miejsca parkingowe. Budynki często jednak powstają w niewielkich odległościach, co skutkuje brakiem przestrzeni oraz mniejszą prywatnością. Na nowych osiedlach nie ma także wysokich drzew, które zapewniłyby cień latem oraz urozmaiciły krajobraz.

Decydując się na stare budownictwo i zakup mieszkania z rynku wtórnego, możesz wybierać między klimatyczną kamienicą w centrum lub budynkami na osiedlach z lat 70-tych, 80-tych. Mankamentem może być niemodna architektura lub konieczność przeprowadzenia remontu. Osiedla mają jednak bogatą infrastrukturę oraz są zazwyczaj otoczone zielenią. Wysokie, 30-40 letnie drzewa dają cień i sprawiają, że okolica zachęca do spacerów.

Chcesz kupić mieszkanie w nowym lub starym budownictwie? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi ofertami. Współpracując z doświadczonym biurem nieruchomości, możesz liczyć na profesjonalne doradztwo i pomoc w negocjacjach oraz sprawnej finalizacji transakcji!