Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie pod wynajem?

administrator 4 October 2022

Zakup mieszkania pod wynajem to od lat popularna metoda lokaty wolnego kapitału. Comiesięczny czynsz pokrywa zazwyczaj ratę kredytu, a w przyszłości stanowi dodatkowy dochód. Rośnie również wartość samej nieruchomości. Aby jednak inwestycja była udana, mieszkanie pod wynajem powinno spełniać kilka ważnych cech. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Zakup nieruchomości  pod wynajem  uznawany jest za bezpieczną i dochodową formę lokowania oszczędności. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu mieszkania pod wynajem i jaką nieruchomość najlepiej wybrać, aby inwestycja przyniosła oczekiwany zwrot i zysk? Wśród kluczowych kwestii znajdują się lokalizacja, metraż, podział przestrzeni, a także koszty administracyjnego samego budynku. Oto praktyczna lista, która pomoże Ci ocenić atrakcyjność i potencjał inwestycyjny danego lokalu.

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie pod wynajem

Myśl najemca

Zanim rozpoczniesz poszukiwania, poświęć chwilę na zastanowienie i analizę zapotrzebowania rynkowego. Musisz w tym momencie wczuć się nie tylko w rolę inwestora, ale także spróbować odpowiedzieć sobie na pytanie, kim ma być Twój najemca i jakie może mieć potrzeby. Inne mają studenci, inne rodziny z dziećmi, a  jeszcze inne osoby pracujące.

Lokalizacja

Jedną z najważniejszych kwestii przy zakupie mieszkania na wynajem jest lokalizacja. To zazwyczaj pierwsze kryterium, które wybierają najemcy podczas poszukiwań lokum do wynajęcia. Na tej podstawie często oceniają także atrakcyjność mieszkania. Dla studentów ważna będzie odległość od uczelni i centrum oraz dojazd na dworzec. Rodziny z dziećmi docenią bliskość przedszkola lub szkoły, miejsce parkingowe i bliskość sklepów. Ważna jest także odległość od przystanków oraz bezpieczny charakter dzielnicy.

Metraż

Kolejną istotną kwestią jest wybór metrażu. Jak pokazują statystyki najłatwiej wynająć 2-3 pokojowe mieszkania oraz kawalerki. Mniejsze mieszkania wymaga także mniejszych środków na remont oraz niezbędne wyposażenie.

Podział przestrzeni

W mieszkaniach pod wynajem duże znaczenie ma także funkcjonalny podział przestrzeni. W przypadku większych lokali warto zwróć uwagę, aby pomieszczenia nie były przechodnie, a pokoje mogły stanowić miejsce zamieszkania odrębnych osób. W takim ujęciu atutem będzie również zamykana kuchnia. Ważna jest także ilość łazienek lub rozdział łazienki od toalety. Mieszkanie, w których pokoje są nieprzechodnie łatwiej wynająć studentom lub wynajmować na pokoje. Amfiladowy lub otwarty układ sprawdzi się w przypadku mniejszych mieszkań, wynajmowanych przez pary lub singli. Atrakcyjność mieszkania zawsze podnosi obecność balkonu i dodatkowych pomieszczeń jak schowek, garderoba czy komórka lokatorska.

Wyposażenie mieszkania

Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, możesz napotkać oferty, w których w cenie mieszkania znajduje się wyposażenie. Sprawdź więc jakie sprzęty AGD i meble wchodzą w zakres oferty i czy pomieszczenia takie jak kuchnia lub łazienka wymagają odświeżenia lub remontu. Kupując pusty lokal, musisz mieć świadomość dodatkowych kosztów. Bardzo rzadko najemcy decydują się na wybór pustego mieszkania, w którym brakuje podstawowych sprzętów.

Media

Kolejną kwestią, na którą zwracają uwagę przyszli nabywcy, są media. To w końcu oni ponoszą ich koszty. Klienci pytają przede wszystkim o koszty ogrzewania, warto więc upewnić jaki typ instalacji znajduje się w lokalu, który planujemy kupić. Ważnym czynnikiem jest także dostęp do internetu.

Koszty utrzymania mieszkania

Lokalizacja, metraż i atrakcyjność samego mieszkania to nie wszystko. Równie ważne są kwestie związane z utrzymaniem lokalu. Jako przyszły najemca musisz mieć świadomość, że niekiedy trudno utrzymać 100 proc. ciągłość w wynajmie mieszkania. Musisz być więc gotowy na przestoje i mieć świadomość kosztów, jakie one generują. Wśród nich znajduje się m.in. czynsz administracyjny i podatek od nieruchomości. Pamiętaj także, że jeśli kupujesz lokal na kredyt, musisz mieć środki na pokrycie raty dla banku również w miesiącach, gdy lokal będzie pusty.

Jak mądrze wybrać mieszkanie pod wynajem?

Jak widzisz, wybór mieszkania pod wynajem wymaga analizy wielu czynników oraz precyzyjnego określenia grupy odbiorców. Lokalizacja, metraż i podział przestrzeni powinny być dostosowane do ich potrzeb, a mieszkanie na tyle tanie w utrzymaniu, aby nie generować trudnych do pokrycia kosztów w okresie postojów. Chcesz mieć pewność, że inwestycja będzie udana? Zapraszamy do skorzystania z usług doświadczonego biura nieruchomości!

Mamy nadzieję, że tekst był dla Ciebie przydatny. Szukasz pomysły na inwestycję? W następnym artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy zakupie lokalu użytkowego pod wynajem.