Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego?

administrator 2 February 2022

Zakup mieszkania z rynku wtórnego to decyzja, która łączy się ze sporym wysiłkiem finansowym i czasem przeznaczonym na znalezienie wymarzonej nieruchomości. Na co zwrócić uwagę przy kupnie lokalu i jakie pytania warto zadać sprzedającemu? Ustalenie tych kwestii pomoże Ci uniknąć wielu pułapek i szybko znaleźć wymarzone mieszkanie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego

Z doświadczenia wiem, że podjęcie decyzji o zakupie własnego mieszkania to proces, który zaczyna się w momencie przeglądania ofert w serwisach internetowych. Duży wybór dostępnych lokali i szeroki przedział cen, nie jednego może przyprawić o zawrót głowy. Sprecyzowanie oczekiwań oraz przemyślane przygotowanie do zakupu pozwoli Ci znacznie przyśpieszyć cały proces. Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego i jakie kwestie warto doprecyzować przed finalizacją transakcji?

Lokalizacja

Lokalizacja to jeden z kluczowych czynników, wpływających na atrakcyjność nieruchomości. Nie raz spotkałam się z sytuacją, gdy dla kupującego istotny był również charakter samej dzielnicy, jak bezpieczeństwo, stan powietrza i obecność terenów zielonych do codziennej rekreacji. Przy ocenie lokalizacji, warto wziąć pod uwagę takie czynniki, jak odległość od centrum, bliskość komunikacji oraz obecność takiej infrastruktury jak sklepy, przedszkola oraz punkty usługowe.

Osobną kwestią jest dostępność miejsc parkingowych. Upewnij się, czy lokal posiada możliwość wykupu miejsca parkingowego lub garażu? A może w pobliżu blokiem znajduje się ogólnodostępny parking dla mieszkańców? Czy parking ma szlaban? Doprecyzowanie tych kwestii z pewnością pomoże Ci w podjęciu odpowiedniej decyzji oraz pozwoli uniknąć frustrujących problemów z parkowaniem.

Warto także zorientować się, czy w pobliżu nieruchomości znajdują się niezabudowane tereny i przeanalizować miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu upewnisz się, jakie realizacje są planowane dla danej okolicy. Czy będzie tam park, kolejne osiedle, a może ruchliwa ulica?

Rodzaj zabudowy

Wybierając mieszkanie, zastanów się również nad preferowanym rodzajem zabudowy. W ofercie biur nieruchomości znajdziesz nowoczesne lokale na nowych osiedlach mieszkaniowych, kameralną i niską zabudowę podmiejską oraz stare budownictwo w obrębie starego miasta lub osiedli z czasów PRL-u.

Nie tylko stan techniczny mieszkania ma znaczenie. Na komfort życia wpływa także stan klatki schodowej oraz kondycja elewacji. Czy są zadbane, czy raczej obskurne? A jeśli wymagają odnowienia, to czy zarządca posiada na to środki oraz harmonogram prac remontowych?

Decydując się na dany typ zabudowy, zwróć uwagę na takie aspekty jak wiek budynku, technologia budowy, szczelność okien oraz obecność windy i komórek lokatorskich. Warto też sprawdzić, czy budynek jest docieplony oraz dowiedzieć się jakie remonty zostały przeprowadzane lub jakie są planowane w niedalekiej przyszłości. Zwróć także uwagę, czy na klatce schodowej i parkingu przed domem znajduje się monitoring.

Wielkość i układ mieszkania

Metraż mieszkania to jeden z najważniejszych czynników wpływających na cenę. Oceniając atrakcyjność oferty, zwróć uwagę na cenę za metr kwadratowy. Zazwyczaj mniejsze mieszkania są droższe w przeliczeniu na metraż, niż ich większe odpowiedniki. Wynika to, z większego popytu rynkowego na te pierwsze.

Wielkość mieszkania powinna być dostosowana do Twoich potrzeb i ilości domowników. Nie mniej ważny jest układ pomieszczeń. Nawet nieduże mieszkanie o funkcjonalnym układzie może być wygodniejsze od większego lokum, w którym przestrzeń została zaaranżowana w nieprzemyślany sposób.

Zwróć także uwagę na wystawę okien i balkonu. Wschodnia lub południowa ekspozycja zapewni Ci więcej naturalnego światła. Jeśli jednak nie lubisz dużego nasłonecznienia, lepiej postawić na mieszkanie z oknami skierowanymi na północ lub zachód. Takie wnętrze nie będzie się nagrzewać latem, zapewniając komfortowe warunki do wypoczynku.

Konieczność remontu

Czasami spotykam się z sytuacją, kiedy klient obawia się zakupu mieszkania z rynku wtórnego z uwagi na konieczność remontu lub niepewność związaną ze stanem instalacji. Zupełnie niepotrzebnie. Zakup mieszkania z drugiej ręki oznacza tańsze mieszkanie i pełną swobodę aranżacji wnętrza. Może się także okazać, że wybrany lokal nie będzie wymagał większej ingerencji.

Informacji na temat stanu instalacji i przeprowadzonych remontów możesz zasięgnąć od właściciela. W zdobyciu kompletnych informacji nieoceniona jest także pomoc agencji, która zajmuje się sprzedażą nieruchomości, a co za tym idzie, posiada pełną wiedzę na temat lokalu oraz budynku, w którym się znajduje.

Stan prawny nieruchomości

Stan techniczny mieszkania i budynku to nie wszystko. Równie istotny jest stan prawny nieruchomości. Przed podjęciem decyzji o zakupie, koniecznie sprawdź księgę wieczystą i upewnij się, że mieszkanie nie ma zaległości. Doprecyzuj również kwestię wymeldowania wszystkich osób z lokalu przed transakcją sprzedaży. Koniecznie dowiedz się, czy właściciel nie wynajmuje mieszkania osobom trzecim lub firmie. Jeśli tak, koniecznie trzeba te kwestie uporządkować, poprzez wyrejestrowanie działalności lub rozwiązanie umowy z najemcą. W przypadku zakupu nieruchomości inwestycyjnie możesz także zrobić cesję umowy i kontynuować wynajem, jako nowy właściciel.

O co warto zapytać ?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zadać jak najwięcej pytań dotyczących samej nieruchomości oraz miesięcznych kosztów związanych z jej administracją i mediami. Ile wynosi miesięczny czynsz administracyjny i co dokładnie się w nim znajduje? Czy ilość osób zamieszkujących lokal wpływa na wysokość zaliczek za media? Jaki jest rodzaj ogrzewania i jak często wykonywane były przeglądy instalacji?

Osobną kwestią pozostaje cena mieszkania i to, co z rzeczy ruchomych się w niej zawiera. Osoby sprzedające mieszkanie często chcą wymienić wyposażenie w nowym lokalu, zostawiają więc pralki, szafy czy kanapę. Dobrą praktyką jest spisanie protokołu uzgodnienia, w którym zostaną wymienione wszelkie przedmioty, które kupujący nabywa wraz z lokalem.

Generalnie pytaj, pytaj, pytaj! Pamiętaj także, aby nie działać pod presją czasu. Zakup nieruchomości to poważna decyzja związana z dużym zobowiązaniem finansowanym. Podejmij ją na spokojnie. Jeśli jednak nie jesteś pewien, o co zapytać lub chcesz zmniejszyć stres związany z podjęciem dobrej decyzji, możesz skorzystać z usług sprawdzonej agencji nieruchomości.

Uzyskane odpowiedzi oraz fachowe doradztwo agenta nieruchomości dadzą Ci szerszy obraz sytuacji i pozwolą na zakup mieszkania, z którego będziesz naprawdę zadowolony. Zapraszamy do kontaktu!