Opłata planistyczna przy sprzedaży działki. Co to jest i kiedy zostaje naliczona?

administrator 25 November 2022

Działka, którą planujesz sprzedać, znajduje się na obszarze, dla którego uchwalono lub zmieniono plan zagospodarowania przestrzeni? Może się to wiązać z koniecznością zapłaty opłaty planistycznej. Co to jest i w jakich sytuacjach zostanie naliczona?

Niedawno zgłosił się do naszego biura klient, który planował sprzedaż działki. Przed wystawieniem nieruchomości na rynek chciałam sprawdzić, czy jej sprzedaż będzie wiązała się z koniecznością opłaty planistycznej na rzecz gminy. Okazało się, że  zmiana miejscowego planu miała miejsce kilkanaście miesięcy temu, a nieruchomość zmieniła swój status z rolnej na budowlaną, zwiększając tym samym swoją wartość. Klient stanął więc przed podjęciem decyzji czy sprzedać nieruchomość, czy jednak poczekać, gdyż wysokość opłaty znacznie wpływa na zyskowność transakcji.

opłata planistyczna

Opłata planistyczna – co to jest ?

Opłata planistyczna to inaczej podatek od wzrostu wartości nieruchomości związanej ze zmianą Miejscowego Planu zagospodarowania Przestrzennego, który właściciel uiszcza na rzecz gminy w momencie zbycia działki. Jest ona definiowana przez art. 36 ust 4. ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym:

Jeżeli, w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą, wartość nieruchomości wzrosła, a właściciel albo użytkownik wieczysty sprzedaje tę nieruchomość, wójt, burmistrz albo prezydent miasta pobiera jednorazową opłatę, ustaloną w tym planie, określoną w stosunku procentowym do wzrostu wartości nieruchomości.

Kiedy zapłacimy opłatę ?

Kogo dotyczy obowiązek opłaty planistycznej i kiedy gmina może zażądać opłaty za zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni? Obowiązek wniesienia opłaty planistycznej powstaje w momencie, gdy na skutek uchwalenia lub zmiany MPZP wzrasta wartość nieruchomości, a jej dotychczasowy właściciel postanawia ją zbyć w całości lub częściowo w ciągu 5 lat od zmiany (wejścia w życie) MPZP.

Ile wynosi opłata planistyczna ?

Wysokość opłaty uzależniona jest od wartości nieruchomości oraz stawki opłaty ustalonej w uchwale gminy wprowadzającej zmianę MPZP. Jej wysokość nie może być większa niż 30% wzrostu wartości nieruchomości.

Wysokość opłaty planistycznej ustalana jest na dzień zbycia gruntu. Podstawą naliczenia należności jest wycena nieruchomości, którą gmina powinna zlecić uprawnionemu rzeczoznawcy.

Gdzie szukać informacji o rencie planistycznej ?

Informacji należy szukać w treści uchwały miejscowego planu lub zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzeni. Aby zyskać pewność czy dotyczy nas obowiązek zapłaty opłaty planistycznej przy sprzedaży nieruchomości, należy złożyć wniosek do Urzędu Gminy z prośbą o udzielenie informacji na temat ewentualnej renty.

Kto i kiedy jest zwolniony z opłaty planistycznej ?

Opłata planistyczna nie zawsze jest koniecznością. Z obowiązku uiszczenia należności jesteśmy zwolnieni w następujących sytuacjach:

  • stawka procentowa opłaty planistycznej nie została określona w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzeni,
  • transakcja sprzedaży ma miejsce po upływie 5 lat od wejścia w życie planu lub jego zmiany,
  • wartość nieruchomości nie uległa zwiększeniu w związku ze zmianą w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Kluczowa będzie tu opinia rzeczoznawcy oraz wykazanie związku przyczynowo-skutkowego. Sama zmiana wartości np. na skutek trendów na rynku, nie ma i nie może mieć tu żadnego znaczenia,
  • z wniesienia opłaty planistycznej zwalniani są rolnicy, którzy nieodpłatnie przeniosą własność działki na następcę – zgodnie z ustawą z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników. Gdy jednak obdarowany będzie chciał sprzedać otrzymane nieruchomości, wówczas zobowiązany będzie do uiszczenia opłaty planistycznej.

Planujesz sprzedaż gruntu i nie wiesz, od czego zacząć? Skorzystaj z naszego doświadczenia i sprzedaj z nami swoją nieruchomość na korzystnych dla Ciebie warunkach!