Prognozy na rynku nieruchomości w 2024 roku

administrator 27 February 2024

Cykliczne badanie nastrojów rynkowych INPON, które tym razem objęło ostatnie trzy miesiące 2023 roku, pokazuje, że rynek wchodzi w fazę wyciszenia. Podbijający popyt program Bezpieczny Kredyt 2% został zakończony, a dynamika inflacji powoli się normalizuje. W początkach 2024 roku kredyty są bardziej dostępne, a ich oprocentowanie oscyluje na poziomie 7-8% w skali roku.

Nie tylko Mieszkanie na Start

Zapowiedź nowego rządowego działania, które ma zająć miejsce programu Bezpieczny Kredyt 2%, to jasny sygnał dla właścicieli mieszkań i deweloperów, że popyt wciąż będzie stymulowany. Tym razem o preferencyjny kredyt mogą starać się osoby spełniające konkretne kryteria dochodowe i rodzinne. Duże zainteresowanie mieszkaniami bez wsparcia podaży destabilizuje rynek. Dlatego po słabym 2023 kluczowe jest odbudowanie podaży lokali na rynku pierwotnym.

Do czynników stymulujących popyt nie należą tylko preferencyjne rządowe kredyty. Kupców aktywizują także bardziej dostępne kredyty, wzrost inwestycji unijnych czy stabilna sytuacja na krajowym rynku pracy. Z drugiej strony Polska wciąż boryka się z wysokim długiem publicznym, a ostateczny kierunek polityki budżetowej w perspektywie czasu nie jest jasny. Wszystko to wpływa na branżę nieruchomości i buduje jej obraz w I kwartale 2024 roku.

W ostatnim badaniu INPON jasno widać, że rok 2023 kończy się w atmosferze oczekiwania. Wielu inwestorów i właścicieli lokali spodziewa się stabilizacji warunków rynkowych i sytuacji geopolitycznej. Utrzymanie pozytywnych nastrojów wśród pośredników to dla analityków sygnał, że branża może wkraczać w nowy etap cyklu.

Perspektywy sektora najmu

Końcówka roku oznaczała wyciszenie również na rynku najmu. Okres od lipca do września charakteryzuje się zwykle wysokim popytem, który podbijają studenci. Gdy ta okresowa gorączka wygasła, na rynku zagościła stabilizacja. Zaobserwowano też niewielkie korekty cen najmu w skali kwartał do kwartału. I choć nie przekroczyły one 4%, wygląda na to, że oczekiwania rentierów wreszcie się urealniają.

Różnice w stawkach kwartał do kwartału nie są wysokie i najem wciąż pozostaje drogi. Znaczącą zmianą jest jednak większa dostępność mieszkań dla lokatorów. Oznacza to, że minął moment, w którym całym segmentem “rządzili” rentierzy. Delikatne korekty cen najmu mogą stać się trendem, który widać już w początkach 2024 roku. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że branża nieruchomości wciąż działa w warunkach wysokiej inflacji i rosnących kosztów utrzymania mieszkań. Oba te czynniki sprawiają, że ceny w segmencie najmu rosną.

W 2022 sektor ten borykał się z ogromnym popytem ze strony naszych sąsiadów zza wschodniej granicy, którzy uciekali przed wojną. W ciągu ostatnich 12 miesięcy sytuacja popytowa zdążyła się uspokoić. Pod koniec 2023 liczba kontaktów rentierów i osób szukających mieszkania była o 14% niższa niż rok wcześniej. Minął moment, gdy łatwo i szybko dało się wynająć niemal każde mieszkanie, a oferta wolnych lokali jest większa.

Co przyniesie 2024 rok?

Branża nieruchomości kończy rok 2023 w warunkach dużej destabilizacji rynkowej i przeszacowania wartości mieszkań. Jest to po części skutek programu Bezpieczny Kredyt 2%, który aktywizował wielu młodych inwestorów i sprowokował kolejną falę podwyżek. Zjawisko to widać na rynku od dłuższego czasu. Dlatego coraz więcej mówi się o wsparciu podaży jako najważniejszym zadaniu, jakie stoi przed deweloperami i rządem w 2024 roku. Jest to problem palący tym bardziej, że liczba nowych inwestycji do tej pory spadała.

Badanie INPON dotyczące trzech ostatnich miesięcy 2023 roku zawiera też przewidywania pośredników dotyczące sytuacji na rynku w I kwartale bieżącego roku. Co ciekawe 43% z nich przewiduje, że zainteresowanie najmniejszymi mieszkaniami będzie rosło. Wzrost popytu na większe mieszkania zakłada z kolei 44% ankietowanych. Jak widać pośrednicy dostrzegają szansę popytową, jaką niesie nowy rządowy program Mieszkanie na Start. Z obawy przed dalszymi podwyżkami cen na zakupy mogą się teraz zdecydować również osoby, które do tej pory to odkładały. Artykuł powstał przy współpracy z Nieruchomosci-online.pl