Umowa na wyłączność. Co to jest i dlaczego jest korzystna ?

administrator 26 May 2022

Planujesz sprzedaż, zakup lub wynajem mieszkania z pomocą biura nieruchomości? Z pewnością spotkałeś się z terminem umowy na wyłączność. Co to jest i jakie korzyści niesie ze sobą takie rozwiązanie?

Pierwszym krokiem przy rozpoczęciu współpracy biurem nieruchomości jest podpisanie umowy pośrednictwa. Każde z biur ma swój własny wzór umowy, jednak pewne elementy są stałe i stanowią o tym, czy umowa ma charakter otwarty, czy jest na wyłączność. W poniższym artykule weźmiemy na warsztat umowę na wyłączność. Co to jest? dlaczego takie rozwiązanie jest najkorzystniejszą dla klienta formą współpracy? Zapraszamy do lektury!

Umowa na wyłączność

Umowa na wyłączność – co to jest?

Umowa na wyłączność to dokument, który gwarantuje prawo do pośredniczenia w sprzedaży lub zakupie nieruchomości tylko temu pośrednikowi, z którym ją zawarto. Przy umowie na wyłączność agent zyskuje pewność, że za wykonaną pracę i realizację wyznaczonych zadań otrzyma wynagrodzenie. Tylko on odpowiedzialny jest za daną nieruchomość. W zamian oferuje pełne zaangażowanie, lojalność biznesową i indywidualne podejście do potrzeb i preferencji klienta, który oszczędza swój czas oraz może liczyć na korzystną kwotę transakcji.

Umowa na wyłączność – jakie korzyści dla klienta?

Wyłączna odpowiedzialność za pośrednictwo w sprzedaży lub najmie nieruchomości oraz pewne wynagrodzenie dla agenta nieruchomości oznaczają większe zaangażowanie i bardziej indywidualne podejście do klienta, co przekłada się na szybszą sprzedaż nieruchomości i sprawną finalizację transakcji. Dla klienta jest to oszczędność czasu i mniejsze zaangażowanie w proces sprzedaży. Równocześnie jest na bieżąco informowany, o tym co się dzieje.

Przy umowie na wyłączność agent nie konkuruje z innymi pośrednikami, w myśl zasady lepsza jakakolwiek transakcja niż żadna. Dzięki temu skupia się na wynegocjowaniu jak najkorzystniejszej ceny dla klienta. Agencja zadba także o to, aby jak najlepiej wypromować ogłoszenie, bez obawy o to, że ktoś inny zarobi na jej pracy. Biuro wykorzystuje więc wszystkie dostępne środki marketingowe, aby jak najatrakcyjniej przedstawić nieruchomość będącą przedmiotem umowy. Są to np. wysokiej jakości zdjęcia, wirtualny spacer, zdjęcia z drona, film promujący nieruchomość.

Klient może także liczyć na większy zasięg ogłoszenia. Pojawi się ono nie tylko w biurze z usług, którego korzysta, ale także w większości popularnych serwisów ogłoszeniowych. Warto dodać, że pośrednicy mają także dostęp do ogromnej bazy klientów zainteresowanych kupnem. Wiedzą także, do jakich grup docelowych kierować ofertę, aby szybko znaleźć chętnych i sprzedać nieruchomość w korzystnej dla klienta cenie.

Jedna osoba kontaktowa oznacza także mniejszy chaos informacyjny. Przy umowach otwartych często każdy z pośredników dzwoni w tej samej sprawie lub zalewa klienta strumieniem informacji, z których nie wynika nic konkretnego. Umowa na wyłączność oznacza indywidualne podejście, stały kontakt oraz wygodę i oszczędność czasu dla klienta.

Najważniejsze zalety umowy na wyłączność to:

  • Większa promocja oferty nieruchomości na sprzedaż
  • Większa aktywność i zaangażowanie biura
  • Brak duplikowania tej samej oferty w kilkunastu miejscach
  • Brak chaosu informacyjnego
  • Oszczędność czasu i wygoda dla Sprzedającego
  • Dokładna lokalizacja nieruchomości na sprzedaż
  • Wyższa cena ze sprzedaży nieruchomości

Czy warto podpisać umowę na wyłączność?

Wymienione powyżej aspekty sprawiają, że przy umowie na wyłączność znacznie szybciej dochodzi do finalizacji transakcji. Jak pokazują statystyki, oferty na wyłączność sprzedają się nawet kilka  szybciej, a wynegocjowana cena jest znacznie wyższa niż w przypadku umów otwartych lub sprzedaży bezpośredniej. Czy warto więc podpisać umowę na wyłączność? Zdecydowanie warto. Najlepiej z doświadczonym i przyjaznym biurem nieruchomości. Zapraszamy do kontaktu!