Zadatek i zaliczka przy kupnie nieruchomości. Czym się różnią i które rozwiązanie jest korzystniejsze?
Język polski obfituje w wiele słów o pozornie podobnym znaczeniu. Brak zrozumienia precyzyjnych terminów może w praktyce rodzić poważne skutki, szczególnie jeśli dotyczą one kupna nieruchomości. Zaliczka czy zadatek? Przedstawiamy najważniejsze różnice i wskazujemy, które rozwiązanie jest korzystniejsze.
Zakup nieruchomości to poważna decyzja, która wymaga precyzyjnych ustaleń po obu stronach transakcji. Jedną z dobrych praktyk jest podpisanie umowy przedwstępnej, która określa reguły i terminy obowiązujące strony przy transakcji kupna–sprzedaży. Podpisanie umowy wiąże się również z koniecznością dokonania pierwszej wpłaty. Zaliczka czy zadatek? Te dwa, często używane wymiennie słowa, mają zupełnie w praktyce zupełnie inne znaczenie oraz wiążą się określonymi obowiązkami po stronie kupującego i sprzedającego.
Podstawowe różnice dotyczą takich kwestii, jak:
- niewywiązanie się z umowy z winy kupującego
- niewywiązanie się z umowy z winy sprzedającego
- rozwiązanie umowy z przyczyn losowych
- wykonanie umowy w całości
Co to jest zadatek ?
Zadaniem zadatku jest zabezpieczenie interesów obu stron transakcji kupna–sprzedaży. Zadatek jest pojęciem regulowanym przez artykuł 394 kodeksu cywilnego. Dokument stanowi, że w razie niewywiązania się z umowy przez kupującego, sprzedający może odstąpić od umowy przedwstępnej i zachować otrzymaną kwotę zadatku. W sytuacji, gdy wykonanie umowy nie dojdzie do skutku z winy sprzedającego, kupujący może zażądać od niego dwu krotności wpłaconej kwoty zadatku.
Gdy umowa zostaje rozwiązana na zgodny wniosek obu ze stron, zadatek powinien zostać zwrócony kupującemu, a obowiązek zapłaty kwoty dwukrotnie wyższej nie ma wówczas zastosowania. Tak samo dzieje się, gdy niewykonanie umowy nastąpiło w wyniku okoliczności, za które nie ponosi odpowiedzialności żadna ze stron lub za które odpowiadają obie strony.
W sytuacji, gdy umowa została przez obie strony wykonana prawidłowo, zadatek zalicza się na poczet świadczenia strony, która go wpłaciła. Kodeks stanowi również, że w przypadku wykonania umowy, zadatek podlega zaliczeniu na poczet całkowitej kwoty transakcji po stronie kupującego.
Warto pamiętać, że kwota wręczana przy zawarciu umowy będzie pełnić funkcję zadatku tylko i wyłącznie wtedy, gdy zostanie to wyraźnie sprecyzowane w umowie. Jeżeli w dokumencie zabraknie określenia „zadatek”, to wpłacona kwota będzie traktowana jako zaliczka wpłacona na poczet ceny całkowitej. W razie rozwiązania takiej umowy zaliczka jest zwracana kupującemu. W treści dokumentu można także zastrzec prawo odstąpienia od umowy.
Co to jest zaliczka ?
Zaliczka, w odróżnieniu od zadatku, nie jest terminem regulowanym w Kodeksie Cywilnym. Definiujemy ją na podstawie przepisów o umowach wzajemnych. Według artykułu 494 KC:
„Strona, która odstępuje od umowy wzajemnej, obowiązana jest zwrócić drugiej stronie wszystko, co otrzymała od niej na mocy umowy; może żądać nie tylko zwrotu tego, co świadczyła, lecz również naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania”.
W praktyce oznacza to, że zaliczka jest kwotą, która zawsze wliczana jest w cenę transakcji będącej przedmiotem umowy. Gdyby realizacja umowy nie doszła do skutku, zaliczka zawsze zostanie zwrócona kupującemu, bez względu na to, która ze stron wycofała się z umowy.
Zadatek i zaliczka – podsumowanie
Na koniec podsumujmy najważniejsze różnice między zadatkiem i zaliczką:
- Jeżeli umowa nie zostanie zrealizowana z winy kupującego – zadatek przepada na rzecz sprzedającego
- Jeżeli umowa nie zostanie zrealizowana z winy sprzedającego – zadatek zwracany jest w podwójnej wysokości kupującemu
- Jeżeli umowa nie dojdzie do skutku, zaliczka zwracana jest kupującemu
- Jeżeli umowa zostanie rozwiązana przez obie strony lub z powodu okoliczności niezależnych od żadnej ze stron – zadatek zostanie zwrócony w tej samej wysokości, w jakiej został wpłacony
- Jeżeli umowa została wykonana – zadatek zostaje wliczony w poczet ceny transakcji
Zarówno zaliczka, jak i zadatek mają na celu zabezpieczenie obu stron umowy. Zaliczka nie daje jednak całkowitej gwarancji podpisania umowy, ponieważ druga strona może się z niej wycofać bez żadnych konsekwencji. Zadatek jest znacznie silniejszy i dyscyplinuje obie strony do wywiązania się umowy.
Znając znaczenie obu terminów oraz różnice między nimi, łatwiej będzie Ci zrozumieć treść umowy przedwstępnej i wynikające z niej zobowiązania. Jeśli jednak nie czujesz się pewnie i nie wiesz, które rozwiązanie będzie dla Ciebie korzystniejsze, zawsze możesz zabezpieczyć swoje interesy, korzystając z usług biura nieruchomości lub konsultując treść umowy z notariuszem.