Zakup domu do remontu – na co zwrócić uwagę?
Zakup domu do remontu to sposób na nabycie ciekawej nieruchomości w atrakcyjnej cenie. Jest to jednak zwykle pozorna oszczędność, ponieważ konieczność przeprowadzenia remontu wiąże się z dużym nakładem pracy i środków finansowych. Nie oznacza to jednak, że zakup takiej nieruchomości jest złym pomysłem. Warto jednak zrobić to mądrze. Na co zwrócić uwagę przy zakupie domu do remontu? Przedstawiamy najważniejsze informacje!
Stan prawny nieruchomości
Zakup domu do remontu niemal zawsze oznacza zakup nieruchomości z rynku wtórnego. Co to oznacza? Skoro budynek miał już swoich właścicieli, konieczne jest sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości. Tu najważniejszym dokumentem będą księgi wieczyste. Musimy upewnić się, że budynek nie ma żadnych ukrytych obciążeń lub współwłaścicieli, o których nie zostaliśmy poinformowani. Powinniśmy więc przejrzeć wszystkie niezbędne dokumenty nieruchomości. Da nam to pewność, że nasz wymarzony dom nie jest samowolą budowlaną, a jego sytuacja własnościowa jest uregulowana.
Dokumentacja budynku
Kolejną ważną kwestią jest dokumentacja techniczna budynku, która da nam lepszy obraz tego, z czym przyjdzie nam się zmierzyć podczas remontu. Wśród dokumentów, do których powinniśmy zajrzeć znajduje się projekt budynku oraz dziennik budowy. Znajdziemy tam informacje o rozwiązaniach konstrukcyjnych i użytych materiałach. Być może właściciel dysponuje także dokumentacją przeprowadzonych modernizacji jak wymiana instalacji lub ocieplenie? Warto także sprawdzić projekt wykonawczy instalacji sanitarnej i elektrycznej. Pozwoli to wykluczyć ewentualne nieprawidłowości, które po podpisaniu umowy stałyby się już naszym problemem.
Stan techniczny budynku
Co w przypadku starych domów, które nie posiadają takiej dokumentacji? Możesz zawierzyć słowom właściciela albo zdecydować się na wykonanie audytu lub inwentaryzacji obiektu. Zatrudniony do tego celu fachowiec z pewnością będzie wiedział, gdzie zajrzeć i jakie pytania zadać właścicielowi. Pomoże Ci dokładnie ocenić stan instalacji, sprawdzi szczelność okien, stan dachu i rynien oraz ustali potencjalne zawilgocenia, zacieki i ogniska korozji biologicznej. Przyjrzy się także mostkom termicznym i miejscom ucieczki ciepła z domu. Sprawdzi także, kiedy były przeprowadzone przeglądy poszczególnych instalacji, w tym przegląd kominiarski. Da nam to ogólny obraz remontu, który trzeba będzie wykonać oraz pozwoli ustalić wstępny kosztorys. Na tej podstawie łatwiej będzie ocenić czy dana nieruchomość faktycznie jest tak atrakcyjna, jak nam się wydaje.
Zakup domu do remontu – wady i zalety
Zakup domu do remontu, jak każde rozwiązanie, ma swoje wady i zalety. Na pewno starsze domy posiadają niepowtarzalny klimat i związaną z ich historią “duszę”. Nieruchomości często znajdują się w atrakcyjnych lokalizacjach. Ma to duże znaczenie szczególnie w mieście, gdzie często ciężko o wolną działkę w pobliżu centrum. Plusem jest też dojrzały, zadrzewiony ogród oraz niższa cena niż w przypadku nowych lub gotowych do zamieszkania nieruchomości.
Minusem jest na pewno niepewny stan techniczny. Nawet korzystając z usługi audytu, nie zawsze jesteśmy w stanie wyłapać wszystkie ukryte wady, które mogą nam przysporzyć wydatków. Stary dom mimo swojej urody ma także szereg ograniczeń. Nie wszystkie ściany będziemy w stanie wyburzyć lub przenieść, aby w pełni dopasować wnętrze do naszych potrzeb. Remont elewacji czy wymiana okien mogą wymagać dużych pieniędzy, a w przypadku przedwojennych willi być może także zgody konserwatora zabytków. Konieczność przeprowadzenia prac jest także związana z czasem, który będziemy musieli na nie poświęcić.
Potrzebujesz pomocy przy zakupie domu lub działki lub nie wiesz, na jakie aspekty zwrócić? Skontaktuj się z naszym biurem i zaufaj naszemu doświadczeniu. Zapraszamy do kontaktu!