Zakup lokalu użytkowego pod wynajem – o czym pamiętać przy wyborze?
Planujesz zainwestować w lokal użytkowy pod wynajem? Aby przyniósł Ci on oczekiwane zyski, musisz zwrócić uwagę na szereg parametrów oraz określić, na jaki typ biznesu ma być on przeznaczony. Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokalu? Podpowiadamy!
Lokale użytkowe mogą służyć w niezliczonej ilości zastosowań, w zależności od pomysłu na biznes. Może w nich funkcjonować sklep, magazyn, bistro, gabinet lekarski lub biuro filmu. Różnią się pod względem powierzchni, lokalizacji oraz możliwości przystosowania do danego typu biznesu. Z tego powodu planując zakup lokalu pod wynajem, musisz przeanalizować szereg czynników, które sprawią, że Twoja przyszła oferta będzie atrakcyjna dla najemców. Oto kilka najważniejszych kwestii.
Lokalizacja
Najważniejszą z nich jest często lokalizacja. Oczywiście istnieją branże, w których parametr ten nie jest kluczowy, jednak mimo to nie można go lekceważyć. Lokale przeznaczone pod działalność gastronomiczną powinny znajdować się blisko osiedli, głównych ulic miasta lub malowniczych terenów rekreacyjnych.Ważne jest, aby znajdowały się w miejscach dużo uczęszczanych przez ludzi.
W przypadku powierzchni biurowych lub lokali przeznaczonych na gabinet lekarski czy kancelarię prawniczą znaczenie ma, aby miejsce było łatwe do odnalezienia i posiadało dogodny dojazd, przez co można rozumieć zarówno połączenia komunikacji miejskiej, jak i miejsca parkingowe dla przyszłych klientów lub samochodów transportowych. Wszystkie te cechy sprawią, że Twoja oferta będzie atrakcyjna, dzięki czemu lokal będzie można łatwo wynająć za korzystną dla Ciebie cenę.
Stan techniczny lokalu
Wybierając lokal użytkowy pod wynajem, oceń surowo, jak przedstawiają się zastane warunki techniczne. Im więcej zauważysz wad, tym mniej usterek Cię zaskoczy, gdy będzie przygotowywał lokal pod wynajem. Zastanów się więc czy wnętrze wymaga remontu i jakie środki trzeba na niego przeznaczyć, aby przygotować powierzchnię atrakcyjną dla najemców? Czy wnętrze wymaga przebudowy lub zmiany podziału przestrzeni? Zwróć także uwagę na okna. Stare i nieszczelne oznaczają większe wydatki na energię, co obniży atrakcyjność Twojego lokalu w oczach najemców.
Koniecznie sprawdź także stan techniczny ścian i sufitów oraz sprawność instalacji. Pomogą Ci w tym informacje z przeglądów. Jeżeli budynek znajduje się pod opieką wspólnoty mieszkaniowej, warto zorientować się, jaki jest zakres jej odpowiedzialności i czy istnieją plany modernizacji obiektu.
Otoczenie lokalu
Równie istotne jest bezpośrednie otoczenie lokalu, przez co można rozumieć stan techniczny klatki schodowej i budynku oraz jego sąsiedztwo. Czy jest w dobrym stanie technicznym i sprawia wrażenie zadbanego? Czy elewacje i otoczenie innych budynków prezentuje się estetycznie? Te same czynniki będzie oceniał również potencjalny najemca, decydując czy chce w tym miejscu prowadzić swoją działalność.
Opłacalność inwestycji
Kupując lokal pod wynajem, musisz także ocenić opłacalność takiej inwestycji. Jak to zrobić? Zastanów się, czy musisz dodatkowo inwestować w lokal, aby go wynająć i ile kosztowałby Cię niezbędny remont. Weź także pod uwagę koszt miesięcznego czynszu administracyjnego oraz wysokość raty, jeśli bierzesz kredyt. Ogromne znaczenie ma także wysokość podatku od nieruchomości.
Nawet jeśli kupujesz lokal w topowej lokalizacji, mogą się zdarzyć miesiące przestoju, w trakcie których nie będziesz mieć najemców, a lokal będzie generował koszty. Przelicz wszystko więc tak, aby Cię nie przerosły. Zastanów się także, jaki miesięczny czynsz możesz ustalić za dany lokal, tak aby oferta była atrakcyjna dla najemców oraz rentowna dla Ciebie jako inwestora.
Lokal wynajmowany
Część inwestorów decyduje się także na zakup lokalu, który jest już wynajmowany. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne. Oszczędzasz dzięki niemu czas potrzebny na znalezienie najemców oraz unikasz kosztownych przestojów na początku inwestycji. Przy takiej opcji zakupu, zapoznaj się jednak dobrze z warunkami umowy oraz upewnij się, kto poniósł nakłady związane z wykończeniem lokalu i jakiego rzędu to były wydatki.
Zwróć także uwagę, na jaki czas została zawarta umowa. Dzięki temu dowiesz się, czy przez następne lata możesz liczyć na solidnego najemcę, czy jednak umowa wkrótce wygaśnie i trzeba będzie znaleźć nowego. Zwróć także uwagę na rodzaj najemcy. Czy jest to franczyza, czy drobny lokalny przedsiębiorca? Pomoże Ci to w ocenie rentowności zakupu i najmu.
Grupa docelowa
Szukając lokalu użytkowego pod wynajem, zwróć uwagę na okolicę i bezpośrednie sąsiedztwo. Zastanów się jakie lokale się już w tu znajdują, a jakich usług lub sklepów brakuje. Pomoże Ci to określić grupę Twoich potencjalnych najemców. Zorientuj się także jakie stawki za wynajem obowiązują w danej okolicy oraz dla branży, pod kątem której planujesz kupić lokal pod wynajem.
Określenie grupy docelowej pomoże Ci również w analizie atrakcyjności nieruchomości. Ceny zakupu lokalu na parterze są zazwyczaj wyższe, ale jednocześnie możesz liczyć na wyższy czynsz z najmu. Taką nieruchomość możesz wynająć m.in. na gabinet medyczny, aptekę, salon fryzjerski, przedszkole, żłobek, restaurację, kawiarnię, czy sklep spożywczy. Lokale, które znajdują się na piętrze. możesz wynająć jako powierzchnię biurową lub lokal przeznaczony na działalność, w której schody lub winda nie będą utrudnieniem.
Potrzebujesz pomocy w znalezieniu odpowiedniego lokalu? Chętnie pomożemy! Zapraszamy do kontaktu z naszym biurem.