Zwolnienie z podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania

administrator 27 September 2023

Koniec sierpnia przyniósł korzystne zmiany dla osób kupujących pierwszą nieruchomość. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami są one zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie lokalu z rynku wtórnego. Przedstawiamy najważniejsze informacje!

Od 31 sierpnia 2023 roku obowiązuje ulga od czynności cywilnoprawnych przy zakupie nieruchomości na rynku wtórnym. Oznacza to, że zakup pierwszego mieszkania lub domu może być tańszy nawet o kilkanascie tysięcy złotych. Jest to kolejny krok, który ma aktywizować polaków do zakupu mieszkania. Przypomnijmy, że zaledwie w lipcu ruszył rządowym program Bezpieczny Kredyt 2 procent, w ramach, którego osoby do 45 roku życia mogą skorzystać z preferencyjnego kredytowania przy zakupie pierwszej nieruchomości. 

PCC  podatek od czynności cywilnoprawnych – co to jest?

Aby lepiej zrozumieć, czym jest wprowadzona ulga, wyjaśnijmy, na czym polega podatek PCC. 1 stycznia 2001 roku zastąpił on opłatę skarbową, która była pobierana od umów i innych oświadczeń woli o charakterze cywilno prawnych. Zgodnie z przepisami każdy podatki, który dokonywał określonych transakcji, musiał zapłacić podatek PCC. Przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego wynosi on 2%.

Jakie zmiany? Nowelizacja ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

31 sierpnia br. weszła w życie nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami  ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw z 26 maja 2023 roku. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami opodatkowaniu od czynności cywilnoprawnych nie podlega sprzedaż:

  • prawa własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość,
  • prawa własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego,
  • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.

Nie dotyczy to jednak wszystkich transakcji. Szczególnie istotne znaczenie ma zapis mówiący, o tym, że zwolnienie przysługuje, jeżeli kupującym jest osoba fizyczna lub osoby fizyczne, a żadnej z nich, w dniu zakupu prawa do mieszkania lub domu nie przysługuje i przed tym dniem nie przysługiwało, żadne z tych praw ani udział w tych prawach.

W praktyce oznacza to, że co do zasady z podatku zwolnione są osoby, które kupują swoją pierwszą nieruchomość, która może być mieszkaniem lub domem pochodzących z rynku wtórnego. W odróżnieniu od programu Bezpieczny kredyt 2 procent, nowelizacja nie wprowadza ograniczeń dotyczących wieku. Mogą z niej skorzystać więc wszyscy Polacy, którzy decydują się na zakup pierwszej nieruchomości.

Ulga dotyczy także osób, które w dniu zawarcia umowy sprzedaży lub przed tym dniem posiadają lub posiadały udział w wymienionych powyżej prawach, ale ich wartość nie przekraczała 50% i zostały nabyte w drodze dziedziczenia. Mogą one także skorzystać ze zwolnienia.

To nie jedyne zmiany, jakie wprowadza nowelizacja. O ile w przypadku pierwszej, drugiej, czy nawet piątej nieruchomości wysokość podatku pozostaje bez zmian i nadal wynosi 2%, tak w przypadku szóstej nieruchomości oraz każdej kolejnej inwestorzy zapłacą już 6% podatku PCC. Zmiany te mają poprawić dostępność mieszkań dla osób kupujących mieszkanie na własne cele mieszkaniowe.

Czy nowelizacja faktycznie przyniesie oczekiwane efekty? Pozostaje obserwować sytuację na rynku nieruchomości. Faktem jednak jest, że zniesienie podatku PCC oraz preferencyjne kredytowanie w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 procent stwarzają wyjątkowo korzystne warunki do zakupu pierwszej nieruchomości dla osób młodych. 

Potrzebujesz doradztwa lub pomocy w zakupie domu lub mieszkania? Zapraszamy do skorzystania z usług doświadczonego biura nieruchomości!