Jak odczytać świadectwo charakterystyki energetycznej?
Dostałeś świadectwo charakterystyki energetycznej domu lub mieszkania i nie wiesz, jak je rozumieć? W tym artykule podpowiemy Ci, na które informacje zwrócić uwagę i jak odczytać dokument świadectwa charakterystyki energetycznej.
Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej ?
Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który zawiera informacje o zapotrzebowaniu danej nieruchomości na energię potrzebną do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody. Zawarte w nim informacje pozwalają na orientacyjne wyliczenie rocznego zapotrzebowania na energię i kosztów z nim związanych. Dokument zawiera także zalecenia dotyczące poprawy energetycznej budynku. Sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej jest obowiązkiem właściciela nieruchomości, o czym pisaliśmy szerzej w artykule https://nowak.nieruchomosci.pl/certyfikat-swiadectwa-energetycznego-nowy-obowiazek-przy-sprzedazy-i-wynajmie-nieruchomosci/. Na które informacje warto zwrócić uwagę?
Suwak charakterystyki energetycznej
To, co najbardziej przyciąga wzrok na świadectwie charakterystyki energetycznej, jest suwak charakterystyki energetycznej. Im bliżej mu do koloru zielonego, tym dana nieruchomość jest bardziej energooszczędna. Forma suwaka została wprowadzona przez polskie przepisy. Warto jednak mieć świadomość, że niebawem zostaną one zastąpione klasami energetycznymi, tak jak w innych krajach Unii Europejskiej, które to oznaczenia można spotkać na urządzeniach AGD.
Aktualna forma graficzna jest bardzo pomocna, ponieważ pozwala nawet laikom jakość budynku. Równocześnie może wprowadzać w błąd, sugerując, że najważniejszym wskaźnikiem na świadectwie jest EP. Aby móc wysnuć prawidłowe wnioski, wszystkie prezentowane dane powinny być czytane jednocześnie. Przyjrzyjmy się więc poszczególnym oznaczeniom na pierwszej stronie świadectwa. Co oznacza mistyczne EP oraz wartości oznaczeń takich jak EK i EU?
Wskaźnik EU
Wskaźnik EU używany jest do oznaczenia energii użytkowej. Wyraża zapotrzebowanie budynku na energię efektywnie wykorzystywaną do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji pomieszczeń i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. W przypadku budynków i lokali użytkowych odnosi się również do oświetlenia. Wskaźnik EU określa m.in. izolacyjność przegród budynku i sprawności wentylacji. Im mniejsza wartość EU, tym mniejsze straty ciepła lub chłodu (w przypadku klimatyzacji) przez przegrody zewnętrzne oraz wentylację. Mała wartość tego oznaczenia jest więc dobrą informacją.
Wskaźnik EK
Wskaźnik EK to inaczej energia końcowa. Określa on ilość energii, potrzebnej do zaspokojenia określonego efektu energetycznego (energia użytkowa) z uwzględnieniem strat w przewodach odpowiadających za jej transport do odbiorników. Wskaźnik odnosi się więc bezpośrednio do sprawności systemu instalacyjnego w lokalu lub budynku. Inaczej mówiąc, EK oznacza ilość energii, która jest podstawą wystawianych rachunków przez dostawcę energii. Z punktu widzenia kupującego nieruchomość, jest to najważniejszy współczynnik na świadectwie charakterystyki energetycznej.
UWAGA!
Pamiętajmy, że zdecydowana większość świadectw jest liczona metodą obliczeniową, dlatego wszystkie wskaźniki na świadectwie są obliczone dla uzyskania zakładanego efektu ogrzewania i chłodzenia, nie uwzględnia się przy tym faktycznego zużycia energii. W przypadku lokali i budynków mieszkalnych obliczając zapotrzebowanie na energię, nie uwzględnia się również źródeł zużycia takich jak oświetlenie lub działanie sprzętów elektronicznych.
Wskaźnik EP
Wskaźnik EP, czyli energia pierwotna wyraża nakład energii zawartej w zasobach naturalnych nieodnawialnych, pomniejszony o wartość energii ze źródeł odnawialnych, jaki trzeba ponieść, aby dostarczyć dany nośnik energii do budynku/lokalu. Jest to inaczej zapotrzebowanie na energię końcową, ale z uwzględnieniem ilość energii potrzebnej na wydobycie surowca, magazynowanie, transport i wytworzenie energii. Brzmi zawile, prawda?
Wytłumaczmy to więc na przykładzie energii elektrycznej. Aby można z niej było korzystać np. w Lublinie, należy najpierw wydobyć węgiel i przetransportować go z kopalni do magazynów. Następnie surowiec transportowany jest do elektrociepłowni, gdzie w procesie spalania wytwarzana energia cieplna, a ta jest zamieniana w energię elektryczną. W kolejnym etapie energia jest przetwarzana i dostarczana do lubelskich mieszkań i domów.
O ile z perspektywy nabywcy lub najemcy lokalu/budynku najważniejszym współczynnikiem jest energia końcowa, tak urzędników interesuje przede wszystkim wartość EP. Współczynnik pozwala określić, czy dany budynek spełnia maksymalne wymagane zapotrzebowanie na energię określone w przepisach.Trzeba mieć świadomość, że nawet dom o słabo zaizolowanych przegrodach, który wymaga zużycia dużej ilości na ogrzewanie, może nie mieć wysokiego współczynnika EP. Wystarczy, że do ogrzewania będzie wykorzystany nośnik energii o bardzo niskim współczynniku nakładu, jak na przykład biomasa w postaci drzewa opałowego lub energia pochodzić będzie z odnawialnych źródeł, jak fotowoltaika, panele solarne czy pompa ciepła.
Masz wątpliwości, jak odczytać dokument lub chcesz wykonać świadectwo charakterystyki energetyczne dla posiadanej nieruchomości? Skontaktuj się z naszym ekspertem – mgr inż. architekt Bartosz Przybyś telefonicznie: 533-101-151 lub mailowo: bartoszprzybysarch@gmail.com.
Artykuł powstał we współpracy z pracownią architektoniczną Bartosz Przybyś Architekt.